У той же час Нацбанк відклав ухвалення аналогічного рішення щодо можливості для нерезидентів виводити за кордон основну суму, вкладену в українські держоблігації, до суттєвого зниження безпекових та макроекономічних ризиків.
Таке рішення НБУ ухвалив після консультацій з Міжнародним валютним фондом та Міністерством фінансів України.
"З огляду на необхідність мінімізації ризиків для макрофінансової стабільності України в умовах війни Національний банк вимушений актуалізувати ухвалене у травні 2022 року рішення щодо надання можливості нерезидентам репатріювати (виводити) за кордон з 1 квітня 2023 року кошти, інвестовані в облігації внутрішньої державної позики", – йдеться у повідомленні.
У Нацбанку зазначають, що надання нерезидентам дозволу на виведення не основної суми, але хоча б відсотків за ОВДП є кроком назустріч іноземним інвесторам.
За оцінками НБУ, обсяг сплати відсотків за ОВДП на користь інвесторів-нерезидентів у період із 1 квітня й до кінця 2023 року становитиме близько $120 млн (в еквіваленті за офіційним курсом).
"Національний банк розраховує, що можливість репатріації (виведення) відсотків створить стимули для нерезидентів реінвестувати отриману основну суму і накопичені гривневі кошти в нові держоблігації. Це сприятиме розвитку ринку державних облігацій та мінімізує ризики прямого фінансування дефіциту бюджету з боку НБУ, а отже й загрози для макрофінансової стабільності", – повідомляє регулятор.
У подальшій перспективі НБУ налаштований на пом'якшення обмежень, що стосуються нерезидентів та ОВДП.
У травні 2022 року Нацбанк ухвалив постанову №96, якою встановив, що після 1 квітня 2023 року інвестори-нерезиденти зможуть виводити за кордон основну суму від погашення ОВДП та нараховані відсотки за такими облігаціями. Однак зараз регулятор вирішив обмежитись дозволом на виведення нерезидентами лише відсотків за українськими держоблігаціями.
На 23 березня 2023 року в обігу знаходяться держоблігації на загальну суму 1 436,78 млрд грн, з них у власності:
- НБУ – на суму 696,97 млрд грн (48,5%);
- банків – на 535,97 млрд грн (37,3%);
- юридичних осіб-резидентів – на 111,43 млрд грн (7,76%);
- фізосіб-резидентів – на 34,72 млрд грн (2,42%);
- українських територіальних громад – на 3,11 млрд грн (0,22%);
- нерезидентів – 54,58 млрд грн (3,8%).
Коментарі до відгуку
На даний момент немає коментарів. Будьте першим, хто залишить тут свій коментар.