Примітка: На сьогодні за кордоном перебуває більше 7 млн українців. Для їх повернення в рамках держпрограми урядом було виділено 150 млн гривень, тобто по 21 гривні на особу. Також пропонують працевлаштування в Україні на доступні вакансії та пільгове кредитування на придбання нерухомості під 7-12% відсотків річних з першим внеском не менше 25% вартості.
Яка ситуація для тих, хто в ЄС?
Наразі перебування в країнах Євросоюзу українцям гарантоване до березня 2026 року. Вони можуть розраховувати на легальне проживання, роботу, соціальні виплати, медичне обслуговування та інші блага. Ті, хто отримав статуси ВНЖ на більший термін, зможуть перебувати до його закінчення. Так, наприклад якщо особа перебувала у Польщі і у 2024 році отримала Карту побуту на 3 роки, залишитись в країні вона зможе до 2027 року. Подальше, за умовного миру, буде розглядатися в індивідуальному порядку, але запас часу для пошуку варіантів все ще є.
Згідно опитувань дослідницької агенції Info Sapiens лише один з п’яти українців за кордоном розглядає ідею повернення. Переважно це люди із західних областей, в яких вдома залишилось звичне та комфортне життя. Інші, особливо ті, хто втратив майже усе, замислюються над тим, як отримати легальний статус аби залишитись.
Зацікавленні у надійній легалізації в ЄС й ті, хто до цього часу не зміг виїхати з України та чекає на відкриття кордонів. Адже розраховувати на колишню можливість звичної трудової імміграції навряд доцільно, як і сподіватись, що воєнний стан не повернеться за півроку. Навіть якщо кордони відкриють для усіх і надовго, варто очікувати більш прискіпливі перевірки для виїжджаючих на роботу чи навчання. Тож без сильних підстав це буде зробити вкрай важко.
Чи очікують українців примусові депортації?
Юридично після припинення воєнного стану, але на жаль не бойових дій, країни ЄС матимуть моральне право скасувати Тимчасовий прихисток для українців і це неодмінно відбудеться. Депортувати примусово одразу не стануть, але кожна ситуація розглядатиметься окремо. Переважно в групі ризику ті, хто не будує плани на асиміляцію вже сьогодні. Якщо ви не маєте надійної роботи, не навчаєтесь на денному, а лише отримуєте виплати, вас неодмінно попросять виїхати.
Які варіанти залишитись?
Працевлаштування на постійній основі згідно вимог законодавства країни, в якій перебуває особа, буде підставою залишитись. Але розраховувати на 100% тут не варто, адже в будь-який час роботодавець може не продовжити договір. Тож за відсутності тимчасового прихистку підстав для перебування в країні не буде.
Ще один варіант подати на статус біженця за наявності вагомих доказів загрози життю та здоров’ю у разі повернення. Тут варто зазначити, що продовження бойових дій на лінії розмежування не є достатньою підставою, адже ЄС розглядатиме варіант перебування особи на інших мирних територіях України. Тож потрібно буде довести, що й вони несуть небезпеку.
Посвідка постійного проживання — це потужний варіант залишитися в Євросоюзі та мати відповідні права. Але для отримання такого статусу в більшості країн ЄС потрібно легально прожити близько 5 років, тож можна просто не встигнути. Виключенням з цього є Польща, яка за наявності Карти Поляка дозволяє отримати статус одразу. Також слід врахувати, що кожна країна має власний перелік вимог до кандидатів, як то працевлаштування, знання мови, родинні зв’язки, фінансове забезпечення тощо.
100% варіант отримати повну незалежність в діях та виборі країни ЄС для проживання — громадянство країни Євросоюзу. Оформити такий статус можна на різних підставах, але найшвидший та простіший варіант для українців це програми репатріації. Наприклад, в Румунії отримати паспорт можна лише за два роки. І багато хто вже подався та очікує на статус.
Варто зазначити, що репатріація в Румунію користувалася високим попитом українців і до повномасштабного вторгнення, але наразі набуває рекордної популярності саме через потребу отримати стабільний статус після закінчення воєнного стану.
Чималою перевагою репатріанти вважають відсутність потреби відмовлятися від українського громадянства, натомість маючи одразу два. Це гарантує забезпечення прав за необхідності повернутися до дому, продати або купити нерухомість, безперешкодно отримати спадщину чи виплати по відшкодуванню, оформити право власності та багато іншого. З іншого боку румунське громадянство дозволяє жити по всій території ЄС на рівних правах з місцевими.
Які поради і що варто зробити вже зараз?
Якщо ви плануєте залишитись в країнах ЄС, або переїхати по закінченню воєнного стану, варто вже зараз почати робити відповідні кроки.
Перше — звернутися по допомогу до юристів для детального розбору саме вашої справи, оскільки для кожного випадку завжди існують певні нюанси, які слід врахувати.
Друге — подбати про працевлаштування чи вступ до навчального закладу, що забезпечить можливість перебувати в ЄС щонайменше два роки.
Третє — для тих, хто планує отримання громадянства, варто почати готувати документи для подачі та забронювати чергу до відповідних міграційних органів. Наприклад, для зазначеної вище Румунії, таким є Агенція з питань громадянства ANC в Міністерстві Юстиції. Наразі черги на подачу документів для репатріантів тут вже набирають обертів, адже для цього не потрібно проживати в країні чи мати в ній статус тимчасового прихистку. Особа може знаходитись будь де, з правом залишитись на місці проживання у тій країні, де вона мешкає наразі, навіть після отримання румунського паспорту. Тож, все що потрібно українцю — це приїхати в Бухарест і подати документи для розглядання справи. Далі — свобода дій та очікування наказу на отримання громадянства.
Нюанс, на який слід звернути увагу, обираючи шлях репатріації в Румунію, є нещодавні зміни в законодавстві, за якими справи розглядатимуться по черзі відповідно дати подачі документів. Тож, чим раніше податись, тим швидше буде результат, що за умови зростаючого ажіотажу буде мати неабияке значення.
Коментарі до відгуку
На даний момент немає коментарів. Будьте першим, хто залишить тут свій коментар.