Регулятор підкреслює, що не надавав Дянкову жодних доручень щодо проведення переговорів із пошуку потенційних інвесторів для Sense Bank.
"У квітні 2022 року НБУ призначив Сімеона Дянкова довіреною особою, якій було передано право голосу за акціями, що опосередковано належать підсанкційним власникам істотної участі у Sense Bank, а також право брати участь в управлінні банком. Згадки про те, що регулятор визначив для Дянкова певні завдання щодо "зменшення частки підсанкційних осіб серед акціонерів" та "пошуку інвестора" не відповідають дійсності і є маніпуляцією", – підкреслюють у Нацбанку.
Регулятор підтверджує отримання письмового звернення від Дянкова та Романа Шпека (це голова наглядової ради Sense Bank) щодо можливості продажу акцій банку потенційним інвесторам. На це звернення НБУ відповів, що "враховуючи накладені на Михайла Фрідмана та Петра Авена санкції Радою ЄС, а також санкції РНБО України, що були застосовані до Михайла Фрідмана, Петра Авена та Андрія Косогова, усі зазначені особи позбавлені права розпоряджатися власними активами та відчужувати їх у будь-який спосіб до зняття санкцій".
Таким чином, українське законодавство не передбачає дозвільних механізмів для того, щоб підсанкційні особи (Фрідман, Авен та Косогов) скористалися правом на відчуження акцій банку до моменту зняття таких санкцій.
НБУ також підтвердив отримання листа від потенційного польського інвестора, на який була надана подібна відповідь. Потенційний інвестор не подавав до НБУ пакет документів для набуття істотної участі у Sense Bank, як того вимагає закон "Про банки і банківську діяльність".
У Нацбанку зазначили, що не виключають можливості націоналізації Sense Bank.
"Можливість націоналізації будь-якого системно важливого банку розглядатиметься Кабінетом Міністрів на підставі та у спосіб, визначений законом", – йдеться у повідомленні регулятора.
Як повідомлялося, раніше болгарський фінансист Сімеон Дянков, якого Національний банк України у квітні минулого року призначив довіреною особою для управління пакетами акцій підсанкційних співвласників Sense Bank, заявив, що польські інвестори зацікавлені у придбанні пакету акцій цієї фінустанови.
Антиросійські санкції були введені у 2022 році щодо наступних бенефіціарів Sense Bank: Михайло Фрідман, Петро Авен, Андрій Косогов.
На початку цього року Національний банк розробив законопроєкт, який дозволив би прискорено націоналізувати Sense Bank. Цей проєкт передбачає, що підставою для націоналізації банку можуть бути українські та міжнародні санкції проти його співвласників.
Якщо Верховна Рада ухвалить цей документ, то НБУ визнає Sense Bank неплатоспроможним та запропонує державі націоналізувати вказану фінустанову.
1 грудня 2022 року Альфа Банк Україна офіційно завершив ребрендинг та став називатися Sense Bank.
Коментарі до відгуку
Іван 20.03.2023
Коментар корисний?
І як це позначиться для вкладників?