Депозитний сертифікат НБУ – це письмове свідоцтво про розміщення (депонування) банком у Нацбанку грошових коштів. Такий документ засвідчує право на одержання банком внесеної суми та нарахованих відсотків після закінчення дії встановленого строку депозиту.
Такі сертифікати НБУ розміщує серед банків на спеціальних тендерах; ці папери є інструментом регулювання обсягів грошової маси в обігу.
НБУ зазначає, що такі сертифікати запроваджуються для посилення конкуренції банків за строкові депозити населення (оскільки можливості банків розміщувати кошти в привабливих депозитних сертифікатах залежатимуть від обсягів сформованих ними портфелів гривневих строкових депозитів населення з терміном розміщення від трьох місяців).
"У найбільших банках, які, зокрема, користуються неконкурентними перевагами отримання ліквідності, гривневі ставки (за строковими депозитами населення) залишаються недостатньо привабливими для вкладників з огляду на високий рівень поточної та очікуваної інфляції. У результаті значний обсяг коштів населення зберігається на поточних рахунках. Це генерує додаткові ризики для макрофінансової стабільності, особливо за умови подальшого пом’якшення адміністративних обмежень", – пояснюють у Нацбанку мотиви запровадження нового інструменту.
З метою мінімізації ризиків для макрофінансової стабільності правління НБУ вирішило з 7 квітня 2023 року запровадити вищевказані тримісячні депозитні сертифікати під фіксовану ставку на рівні облікової.
Проведення першого тендера з розміщення таких депозитних сертифікатів заплановане на 7 квітня. Детальні параметри участі банків у цьому тендері будуть оголошені банкам до 6 квітня.
НБУ планує використовувати цей новий інструмент щонайменше протягом року.
Крім того, правління НБУ вирішило з 7 квітня знизити ставки за депозитними сертифікатами овернайт з 23% до 20%.
Депозитні сертифікати овернайт – це боргові цінні папери Нацбанку, які засвідчують розміщення тим чи іншим банком коштів в НБУ на термін до наступного робочого дня (тобто на одну ніч).
Таким чином, регулятор знижує відсоткову привабливість "коротких" депозитних сертифікатів та запроваджує більш привабливі "довгі" папери.
"Запроваджені заходи посилять ринкові стимули для залучення банками строкових депозитів населення у гривні, що знизить ризики для валютного ринку та міжнародних резервів на етапі пом’якшення валютних обмежень", – зазначають у Нацбанку.
Як повідомлялося, 16 березня НБУ вирішив зберегти облікову ставку на рівні 25% річних.
Коментарі до відгуку
На даний момент немає коментарів. Будьте першим, хто залишить тут свій коментар.