Мало того, що біржа KASE торгує іноземні ЦП з розрахунками в доларах та на T+2, так при цьому вона (як і за іншими біржовими інструментами з 2015 року) ще й сама є центральним контрагентом (ЦК). Це максимально ефективне інфраструктурне рішення для ринку, що розвивається.
Що таке ЦК? Це юридична особа, яка за біржовими (а в деяких випадках – і позабіржовими) угодами є покупцем для кожного продавця і продавцем для кожного покупця. ЦК забезпечує три основні функції:
- Розрив кожної угоди на дві, що дозволяє:
- забезпечувати анонімність розрахунків (учасникам торгів не потрібно проводити процедури ідентифікації один одного);
- зводити до угод зустрічні заявки, подані рахунок клієнтів однієї й тієї ж учасника торгів без порушення Цивільного кодексу. - Оптимізація витрат виконання угоди рахунок використання процедури неттингу.
- Централізована гарантія виконання зобов'язань щодо кожної угоди.
При розрахунках на T+0 зі 100% переддепонуванням (єдиний спосіб укладання біржових угод купівлі-продажу ЦП з гарантією розрахунків в Україні з 2009 року) всі три функції робляться дуже просто, бо ЦК не має жодних ризиків, крім помилки торгової системи або системи розрахунків .
При розрахунках на T+1 або T+2 третю функцію зробити складніше, особливо якщо ЦК та оператор ринку це дві різні юрособи. В Україні угоди з розрахунками T+1 / T+2 поки що тільки мляво обговорюються і не факт, що будуть реалізовані цього року навіть по ОВДП.
KASE – далеко не єдиний приклад т.зв. self-clearing exchange, тобто. біржі, яка сама робить кліринг і є ЦК за укладеними у ній угодах). Є ще Chicago Mercantile Exchange, Korean Exchange і менші приклади. Так зараз улаштований і ринок ф'ючерсів в Україні. Навіщо розділяти біржу та ЦК на дві організації, сильно ускладнюючи IT-системи та плодячи нікому не потрібні витрати, якщо можна цього не робити?
Українське регулювання забороняє операторам ринку виконувати функції ЦК щодо ЦП, а з наступного року заборонить робити це і за ф'ючерсами. Замість того, щоб давати розвиватися своєму фондовому ринку, Україна сліпо та бездумно імпортує заборони з євродиректив, до яких розвинуті країни йшли десятками років та мали для цього історичні передумови.
Казахи в цьому сенсі точно розумніші і нам є чому в них повчитися.
Коментарі до відгуку
На даний момент немає коментарів. Будьте першим, хто залишить тут свій коментар.