"Громадяни, які у певні періоди з 2004 року офіційно не працювали – не належали до категорії застрахованих осіб. Якщо їм не вистачає страхового стажу для призначення пенсії, вони можуть укласти договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соцстрахування", – зазначають у ПФУ.
Докупити стаж можна, якщо людина офіційно не працювала у певні періоди, починаючи з 1 січня 2004 року та не належала до категорії застрахованих осіб. За період до 2004 року докупити стаж неможливо.
Як укласти відповідний договір
Договір про добровільну сплату єдиного соцвнеску можна укласти за місцем проживання, звернувшись до податкового органу з необхідним пакетом документів:
- заява встановленої форми;
- копія трудової книжки (за наявності);
- виписка з системи персоніфікованого обліку (ОК-5);
- копія документа, що посвідчує особу.
Закон №2464-VI від 8 липня 2010 року "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" передбачає два види договорів про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соцстрахування:
- зі щомісячною сплатою єдиного соцвнеску (такий договір укладається не менш як на рік);
- з одноразовою сплатою єдиного соцвнеску за минулий період (це може стосуватися лише періоду з 1 січня 2004 року, не раніше).
Розмір єдиного соціального внеску, який сплачується щомісяця, не може бути меншим за мінімальний страховий внесок (зараз – 1474 грн).
У випадку одноразової сплати єдиного соціального внеску за попередні періоди сума внеску за кожен місяць такого періоду буде вдвічі більшою: мінімальний страховий внесок помножений на 2.
Одноразова сплата єдиного соціального внеску здійснюється однією сумою за весь період протягом 10 календарних днів з моменту підписання договору.
Як докупити стаж онлайн
Нещодавно у громадян з’явилася можливість докупити необхідний стаж та сплатити добровільні страхові внески на пенсійне страхування онлайн.
Це можна зробити на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
Внести кошти для збільшення страхового стажу можна як за себе, так і за іншу людину.
Послідовність дій є такою:
- необхідно авторизуватися на порталі за допомогою кваліфікованого електронного підпису;
- у правій частині екрану обрати пункт "Добровільна сплата страхових внесків на загальнообов’язкове пенсійне страхування" (договір приєднання);
- заповнити дані про особу, на користь якої будуть сплачуватися внески (вказати прізвище, ім’я, по батькові, податковий номер, серію та номер паспорта, дату народження);
- переглянути друковану форму договору;
- надати згоду на обробку персональних даних, підписати договір та автоматично перейти на сторінку сплати внеску.
Скільки пенсіонерів в Україні
На 1 січня 2023 року в Україні було 10,688 млн пенсіонерів, що на 153 тис. менше, ніж на 1 січня 2022 року (10,841 млн).
Середній розмір пенсії на 1 січня 2023 року становив 4 622,59 грн. Це на 631,06 грн більше, ніж на початок 2022 року (3 991,53 грн).
На пенсійні виплати у лютому 2023 року було спрямовано 51 млрд грн, у тому числі 41,6 млрд грн – через уповноважені банки, а 9,4 млрд грн – через "Укрпошту".
За період з 1 по 16 березня на пенсійні виплати спрямовано 38,5 млрд грн, у тому числі 29,6 млрд грн – через уповноважені банки, а 8,9 млрд грн – через "Укрпошту".
Коментарі до відгуку
Олександр 22.03.2023
Коментар корисний?
У пенсійному фонді відсилають до податкової.