Банкінг

Як класифікація банків від НБУ може вводити в оману їх клієнтів

«Banki.ua» нарахували мінімум 13 банків, позиціонування яких регулятором викликає сумніви

TelegramЧитайте нас в Telegram щоб нічого не пропустити

Вже близько 7 років Нацбанк подає звітність своїх підопічних як консолідовану, так і по окремих банках у розрізі 3 груп фінустанов за походженням капіталу.

По держбанках – питань нема

Група державних банків (офіційно – «Банки з державною часткою») є найбільш потужною, та найменш чисельною. Кілька років поспіль квартет у складі старих та нових держбанків вів перед за обсягами активів. Але минулого року від четвірки відколовся Укргазбанк, який поступився своїм місцем Райффайзен Банку.

Часто НБУ у звітах виділяє Приват окремо, мабуть, як найбільшого гравця. У цій групі якийсь час числився ПАТ "Розрахунковий Центр", який був банком лише за формою, але минулого року здав банківську ліцензію.

Хай там як, але по цій групі банків жодних питань не виникає: державні та й державні… А от стосовно розподілу банків між іншими двома групами – питання є.

Іноземні, але не просто...

Друга група банків офіційно називається «Банки іноземних банківських груп». Тоді як неофіційно (скорочено) цю групу називають іноземні банки, а інколи західні банки. І ось тут як раз криються неточності та непорозуміння.

Дійсно, до цієї неї належать тільки банки з іноземним капіталом, але не всі. А лише ті, контрольні пакети акцій яких належать іноземним банкам або іноземним фінансово-банківським групам. Тобто, якщо український банк контролюється іноземним громадянином він не належатиме до цієї привілейованої групи.

Наразі до цієї групи входять 16 банків. Її кістяк складають, дійсно, українські дочки західних банківських груп, що працюють у різних країнах: Райффайзен, Укрсиб, ОТП тощо.

Альфа та частинки

Але приналежність деяких банків до цієї групи є сумнівним. Найбільше питань по Альфа-Банку. Так, формально він дійсно належить міжнародному холдингу зі штаб-квратирою у Люксембурзі. Але реально, його власниками є російські олігархи. До речі, з початком війни українська Альфа втратила кількох сестер. Так, казахська була продана у травні. У квітні суд Амстердаму визнав нідерландську дочку Альфи – Amsterdam Trade Bank – банкротом. Але згодом відновив ліцензію до 12 травня 2023 р, аби банк міг самостійно згорнути свою діяльність.

От і виходить, що крім України, міжнародний холдинг Альфи працює ще у рф та Білорусі. Ось така міжнародна банківська група. До речі, свого часу приналежність української Альфи до однієї групи з західними респектабельними брендами дуже допомогла їй нарощувати клієнтську базу, відвести увагу від істинного коріння.

Аналогічна історія з дрібним Банком Форвард, який до війни 2014 р. називався «Русский Стандарт». Ребрендинг у купі з правильним позиціонуванням дозволив банку активно розвиватися у роздрібній ніші. Хоча реально до жодної банківської групи він не належить. Зараз Банк Форвард – найімовірніший кандидат на вихід з ринку. Порівнювати його з західними брендами просто несерйозно.

Третій сумнівний фігурант цієї групи – це також дрібний Кредитвест банк, що має капітал турецького походження.

Не українські, а приватні

Третя група банків є найбільш чисельною, налічує близько 50 гравців. Хоча група має офіційну назву «Банки з приватним капіталом» дуже часто, навіть, експерти називають її "банки з українськими власниками". Її кістяк, дійсно, складають крупні банки, підконтрольні вітчизняним бізнесменам – Рінату Ахметову (ПУМБ), Сергію Тігіпку (Таском та Універсал), Олександру Ярославському (Кредит Дніпро) тощо.

Але разом з цим, до неї належать 10 банків, у яких переважає іноземний капітал, у деких – 100%-вий! Наприклад, відносно невеликий, але такий, що динамічно розвивається Банк «Львів».

В Ідея Банку польський капітал, Юнекс Банку – чеський. Казахське коріння має мають Скай Банк та БТА Банк. Агропросперісбанк (АП Банк) має інвесторів з Великобританії та США, Комерційний індустріальний банк (КІБ) – з Великобританії.

Український банк реконструкції та розвитку (УБРР) належить китайцям, Альпарі Банк – громадянину ОАЕ, Перший інвестиційний банк має російський капітал.

Формально до цієї групи НБУ відносить банки, у яких серед кінцевих власників істотної участі є один або кілька приватних інвесторів, які прямо та/або опосередковано володіють не менш ніж 50% статутного капіталу банку.

До чого все це

У Нацбанку підкреслюють, що такий розподіл використовується виключно для представлення результатів діяльності банківської системи. Для наглядових цілей ця класифікація не застосовується. Але ж цією класифікацією користується преса, з якої клієнти банків отримують інформацію.

Слід зазначити, що до 2016 р. регулятор ділив своїх підопічних на 4 групи залежно від розмірів. Були найбільші, великі, середні та невеликі банки. Тоді цей поділ використовувався для наглядовий цілей.

Можливо, з формальної точки зору, нинішня класифікація має право на життя. Але ж коли до однієї групи входять Сітібанк та Банк Форвард – це трохи ріже око. Так само, як і перебування в одній групі «олігархічного» банку та банку зі 100%-вим іноземним капіталом.

Читайте нас в Telegram, Facebook та Twitter, щоб не пропустити свіжі новини.

Залишити коментар

Comment HTML

 • Дозволені теґи HTML: <p> <br> <ul> <li> <ol> <em> <strong> <b> <img>
 • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

 • You may quote other posts using [quote] tags.
 • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
  ___   __   _____  ____  ____ 
/ _ \ / /_ |___ | | ___| | ___|
| (_) | | '_ \ / / |___ \ |___ \
\__, | | (_) | / / ___) | ___) |
/_/ \___/ /_/ |____/ |____/
Enter the code depicted in ASCII art style.

Коментарі до відгуку

На даний момент немає коментарів. Будьте першим, хто залишить тут свій коментар.