Вчора стало відомо про відставку Кирила Шевченка, нинішнього голови Нацбанку. Хоча преса з подачі представників влади намагається створити хоч якусь інтригу, вигадуючи альтернативних претендентів на цю посаду, насправді її немає. Очевидно, НБУ очолить банкір Андрій Пишний, який є фаворитом влади вже мінімум рік.
Історія протистояння
Не пробув Кирило Шевченко на посаді й року, як минулого літа вперше поповзли чутки про його можливу відставку. Головна причина – протиріччя з Офісом Президента (ОП) в особі голови – Андрія Єрмака через надмірну самостійність головного банкіра. Нагадаємо: Кирило Шевченко очолив НБУ, коли головою ОП був Андрій Богдан.
Андрій Пишний, до недавнього часу друг та соратник політика Арсенія Яценюка, виявився близьким до Андрія Єрмака, який йому довіряє. Це при тому, що ще восени минулого року сам Яценюк жорстко критикував Президента Зеленського, зокрема, на вже неіснуючих каналах Ріната Ахметова.
Банківська кар’єра Андрія Пишного тісно пов’язана з Ощадбанком та політичними злетами Арсенія Яценюка. Саме за прем’єрства останнього Пишний у 2014 р очолив Ощадбанк, яким керував до 2020 р. Хотів залишитися без конкурсу та цьому завадив НБУ. Конкурс виграв Сергій Наумов, який і очолив Ощад. Подейкують, що ОП довго був незадоволений цим фактом.
Не через Укрексім...
Ситуація трохи розрядилася рік тому, коли близький до Президента банкір Євген Мецгер, голова правління державного Укрексімбанку, встряв у безглуздий скандал з журналістами. Це коштувало йому посади й репутації. До речі, саме Мецгер, як людина близька до Президента, свого часу неабияк посприяв призначенню самого Кирила Шевченка.
Фаворитом конкурсу на голову Укрексімбанку був Андрій Пишний. У фінансових колах заговорили про те, що він може очолити НБУ згодом, «транзитом» через Укрексім. Мовляв, крісло голови НБУ у тодішніх умовах – було не дуже привабливим через неспокій на ринках.
Але розпочалася велика війна, конкурс було скасовано. Укрексім офіційно очолив виконуючий обов’язки голови Сергій Єрмаков, який також брав участь у перегонах. Завдяки протекції з боку голови наглядової ради банку Оляни Гордієнко, він також мав непогані шанси на успіх.
...так через Ощад!
Навесні Андрій Пишний прилаштувався радником голови правління Ощадбанку. За офіційною версією, його запросив сам голова Сергій Наумов задля підсилення команди. Хоча чимало експертів вважали це призначення початком можливої кадрової рокіровки.
Тож останнім часом Пишний у своєму FB постив багато фото з відряджень регіональною мережею Ощаду та ділився напрацюваннями так званої групи «Єрмака-Макфола» (розробляє санкції проти рф), членом якої він був.
Тим часом, під час війни чутки про відставку Кирила Шевченка вщухли.
Чому Шевченко пішов саме тепер
Сам Кирило Шевченко послався на проблеми зі здоров’ям, які він більше не в змозі ігнорувати. Та наші джерела не вірять, що причина тільки в цьому.
Вже кілька місяців триває публічний конфлікт Нацбанку з Мінфіном. Його суть у тому, що НБУ вимушений друкувати сотні мільярдів гривень, напряму викуповуючи військові облігації Мінфіну. А все тому, що вони не є інструментом, привабливим для ринку через низьку дохідність. Мінфін вперто не піднімає ставки, а ОП зайняв нейтральну позицію у цій суперечці. Така практика рано чи пізно виллється у різкий інфляційний стрибок. Остання ініціатива НБУ – продавати ОВДП зі свого портфелю за підвищеними ставками на вторинному ринку – викликала чимало дискусій.
За кілька днів до відставки, відбулося засідання РНБОУ, на якому було вирішено запровадити санкції проти російських олігархів та націоналізувати їх активи. Зокрема, йшлося проти Міхаіла Фрідмана та його Альфа-Банк. Цілком можливо, що Кирило Шевченко був не готовий до різких кроків у цьому напрямку.
Та і взагалі, очевидно, що керувати Нацбанком під час війни – справа не з легких. Факт полягає у тому, що банківська система встояла у найскладніші часи. Отже, класична приказка про Мавра, який зробив свою справу та може йти – є цілком доречною у даному випадку.
Чого чекати від Пишного
Очевидно, що нового голову буде призначено максимально оперативно, вже найближчими днями.
Чи не головне питання: наскільки він буде незалежним від ОП. Треба визнати, що його попередник виявився досить незалежним, попри очікування.
А вже від цього будуть залежати відповіді на такі нагальні питання: як валютний курс (залишати фіксований чи повертатися до плаваючого), емісія гривні та регулювання, зокрема, страхового ринку, де регулятор останнім часом поводився дуже жорстко.
Варто зазначити, що Андрій Григорович з цих питань публічно не висловлювався. Принаймні, останнім часом. Взагалі, за базовою освітою він є юристом, у банках керував переважно корпоративним блоком. Спостерігати його здібності у царині макроекономіки поки не доводилося… Як і, наприклад, володіння англійською мовою, що є дуже важливим для перемовин з міжнародними донорами, зокрема, МВФ.
Коментарі до відгуку
На даний момент немає коментарів. Будьте першим, хто залишить тут свій коментар.