Інтерв'ю

Наталія ЛИСЕНКО: «Чимало підприємців не одразу обирають правильну систему оподаткування, фінансову модель і працюють роками, набиваючи «шишки» і роблячи помилки …»

Діяльність будь-якого підприємства, особливо великого, є напруженою та складною. Особливо, коли йдеться про сплату податків та взагалі про вибір тієї чи іншої системи оподаткування. Як свідчить досвід професіоналів, чимало підприємців, особливо початківців, роблять велику купу помилок, коли відкривають бізнеси чи купують корпоративні права.

Також, що є з одного боку дуже дивним, чимало підприємців, в тому числі тих, хто працює на спрощеній системі оподаткування, взагалі спершу не правильно обирають її вид. І таким чином, переплачують податки та отримують менші прибутки.

Якби вони одразу звертались за консультаціями, приміром, до фахівців групи компаній «Параграф», які надають комплекс бухгалтерських та аудиторських послуг, то таких проблем можна було б вчасно уникнути.

Про всі ці аспекти у розмові з кореспондентом banki.ua розповідає її засновниця і керівник Наталія ЛИСЕНКО:

фото: Наталія Лисенко

TelegramЧитайте нас в Telegram щоб нічого не пропустити

Адміністрування податків повинно бути простішим, ніж зараз

- Пані Наталія, Ваша компанія щодо надання бухгалтерських послуг працює вже понад 18 років. Скажіть, будь ласка, яким чином на краще або навпаки на гірше впродовж цих років змінилося законодавство щодо оподаткування мікро-, малого та середнього бізнесу? Яким Ви бачите тезово більш досконале законодавство саме для цих категорій бізнесів?

- Спершу про бізнес, який працює та показники його прибутку. Про його прибутковість або рентабельність - до якого слова, як кажуть, більше звикли наші підприємці. Якщо вона складає у середньому 10%, то при ставці податку на прибуток 18% - ми помножуємо ставку на ці 10% прибутку - і у нас буде 1,8% остаточного податкового навантаження (з вирахуванням прибутку).

Крім того, у бізнесу ще є ПДВ, який сплачується підприємствами на загальній системі оподаткування, або які знаходяться на спрощеній системі оподаткування. Саме на останній я хотіла б зупинитися розлогіше, тому що наразі є існуюча спрощена система оподаткування, де бізнес сплачує 3% з ПДВ, або 5% без ПДВ.

Це досить високе навантаження і воно підходить лише для високорентабельних бізнесів (де прибутковість складає вище 40%).

На мою думку, було б краще для всіх, і для держави, і для підприємців, коли адміністрування цих податків виявилося простішим, ніж зараз. Тому що ми маємо дуже складне адміністрування податків, приміром, того ж ПДВ; блокування податкових накладних; справляння податків з підприємств, які мають статус ризиковості; наявність камеральних, документальних, невиїзних, планових перевірок.

Все це види адміністрування податків, які для нашої держави чимало коштують. У нас, приміром, багато податкових інспекторів, які щось досліджують, виявляють помилки, а буває часто-густо, що вони й самі помиляються. Надсилають підприємцям акти перевірок, потім податкові повідомлення-рішення. А підприємства далі успішно оскаржують ці, приміром, повідомлення-рішення.

Тому я впевнена, якщо б система оподаткування була простішою, більш диференційованою, приміром, для підприємств окремих галузей виробництва чи послуг були відповідні відсоткові ставки податків (спрощена система, коли сплачується податок з обігу (виручки) у розмірі 3-5-7%), було б дуже гарно для всіх.

І утримання податківців, які займаються адмініструванням податків, було б для держави меншим у грошовому вимірі та відповідно вигіднішим. Тоді зі сторони бізнесу до держави було б набагато більше довіри, тому що коли підприємці працюють і сплачують податки, для них дуже важливо, щоб вони почували себе справді бізнесменами, про яких дбає держава і навпаки вони готові ефективно та вигідно працювати на державу і у цій державі.

Тому що працюючи та сплачуючи податки, ми всі вкладаємося у наш бюджет, фінанси, стійкість, обороноздатність, соціальний розвиток тощо.

- Тобто зараз бізнес воліє якомога менше сплачувати податків та не змінюватися у цьому напрямку…

- Зараз бізнес має сумніви про цільове використання сплачених податків. Підприємці вважають, що краще вони робитимуть якусь певну цільову допомогу для нужденних у разі необхідності, тому що немає впевненості, що сплачені ними податки, надійдуть на певні добрі цілі, включаючи соціальні.

Сама податкова служба на різних семінарах і зустрічах, які вона проводить для підприємців, визнає (і це дивно, до речі), що вона знаходиться з бізнесом по різні сторони «барикад».

Податкова служба, у першу чергу, повинна бути сервісною, і казати про різні сторони «барикад», дуже недоречно. Вона повинна активно допомагати та щось розтлумачувати підприємцям, адже ми всі люди, і всі помиляємося. Тому, якщо є певна помилка, то у податківців не повинно бути каральної функції, якою вони «перевантажують» наш бізнес.

Зрозуміло, що у бізнеса буде більше довірі і у кінцевому результаті держава отримуватиме набагато більше податків, ніж зараз.

Економія витрат на аутсорсингу

- Одним зі своїх головних видів діяльності Ви визначаєте аутсорсинг бухгалтерських послуг. Він, безумовно, підходить підприємцям-початківцям, так званим сезонним фірмам, малому бізнесу. Чим він є вигідним для таких категорій бізнесменів? Чи можуть таким аутсорсингом користуватися інші категорії підприємців?

- Так і є. Ми починали працювати в аутсорсингу з 2005 року, і тоді мало хто міг правильно вимовити це складне слово. Але це є дуже гарною формою взаємодії: коли бухгалтери, аудитори, економісти створюють для малого, середнього та навіть для великого бізнесу незалежну професійну думку, яку отримує керівник чи власник підприємства.

Це створює для підприємців, скажімо, надійний тил, коли вони впевнені, що не мають залежності від людського фактору (хтось звільнився, захворів тощо). Тобто, коли бізнесмен обирає для себе аутсорсингову компанію, то всі ризики нівелюються, і він отримує професійний сервіс, який стабільно виконує свою роботу: вчасно здається звітність, все визначається у законодавчому полі тощо.

Має значення те, що утримання власної бухгалтерської служби є досить дорогою справою. Коли бізнесмен застосовує якусь комбіновану систему - є і своя бухгалтерська служба і частину віддає на аутсорсинг - він має економію витрат на утримання.

- А чому у сезонних фірм немає своїх бухгалтерів чи відповідних служб?

- Я б на цьому не загострювала увагу, тому що у нас сезонних фірм не так багато. Ці бізнеси не складають для нас велику частину клієнтів. Є клієнти, і їх дуже багато, які співробітничають з нами з 2005 року.

Ми проходимо з ними перевірки і вони дуже задоволені, спокійні, радять своїм партнерам, щоб і ті зверталися до спеціалізованих компаній на кшталт нашій.

Це, так би мовити, гра у довгу. Але щодо сезонності: звітність в нашій державі, скажімо так, не сезонна - її всім потрібно подавати у відповідні терміни.

Підприємці, особливо початківці, повинні звертатися до консультантів якомога раніше

- Ви радите своїм клієнтам, яку саме їм обрати систему оподаткування і маєте у цьому великий досвід. Скажіть, будь ласка, як упродовж багатьох років змінився портрет мікро- та малого підприємця? Чи став він більш підкованим у сенсі податкового законодавства, особливо підприємець-початківець?

- Наприклад, до нас прийшов підприємець, який має бізнес-ідею, бізнес-план. І каже, я хочу зареєструвати ТОВ, займатимуся гуртовою торгівлею чи виробництвом будівельних матеріалів. Ми обговорюємо з ним купу деталей: як він працюватиме, якими будуть у нього виробничі чи торговельні площі, чи вестиме він зовнішньоекономічну діяльність або працюватиме в Україні тощо. Даємо пораду, яку систему оподаткування йому треба обрати. Далі починаємо рухатися у цьому напрямку: реєструємо компанію.

Що стосується його грамотності. Якщо ми порівняємо підприємця, який був десять років тому, то можна умовно сказати, що тоді початківці були «вихідцями» з ринків, де торгували одягом чи взуттям.

Наразі майбутній початківець-бізнесмен має чимало різноманітної інформації: програми розвитку компаній, інформація у соцмережах щодо започаткування свого бізнесу тощо. Вони дають відповіді на всі питання і початківець вже має попереднє уявлення про започаткування свого бізнесу та про те, на якій системі оподаткування він працюватиме.

Йому вже потрібна фахова експертна думка щодо правильності вибору, приміром, тієї ж системи оподаткування.

Приміром, до нас звертається бізнесмен і кажуть, що він працює на 3-й групі спрощеного оподаткування, тобто де він сплачує 5% податку з обігу. І каже, що займається гуртовою торгівлею. І він для себе взнає таке: працювати у сфері гуртової торгівлі і сплачувати ці 5% податку - фактично героїзм.

Тобто, якщо у нього націнка на товар складає 10%, то сплачує 5% податку. І у даному випадку підприємцям потрібно розтлумачувати, що йому задля ефективної та прибуткової роботи слід обрати іншу групу оподаткування.

Якщо бізнесмен продає свій товар для юридичних осіб, першому доцільно обрати звичайну систему оподаткування: у них повинен бути вхідний ПДВ і тоді йому краще взагалі зареєструвати ТОВ. І працювати з великими покупцями на загальному оподаткуванні.

- Пані Наталя, а чи часто трапляються випадки, коли ви переконливо радите бізнесмену працювати на певному виді оподаткування, він не погоджується, починає свою діяльність на іншому виді. А потім, визнавши свою помилку, звертається до вас за допомогою?

- Таке у нас дійсно часто трапляється. Скажу, що чим раніше підприємець це визнає і якнайшвидче знову до нас повернеться за потрібною порадою, тим буде для нього краще.

Чимало бізнесменів неправильно обирають систему оподаткування

- Чи багато бізнесменів, які займаються гуртовою торгівлею, або іншими видами діяльності і погоджуються працювати на 3-й групі спрощеної системи оподаткування?

- Є чимало випадків, коли такі підприємці працюють на 3-й групі оподаткування і звертаються до нас, волаючи про свої проблеми. Їм свого часу ніхто не порадив, не надав кваліфікованої допомоги щодо обрання правильного виду оподаткування.

У ФОПа, який знаходиться на 3-й групі, річний оборот, приміром, становить близько 7 млн грн. За три роки його діяльності, скажімо, він мав обіг 20 млн грн. І з цієї суми він, находячись на сплаті 5%-го податку, повинен «надати» державі 1 млн грн у вигляді податку.

А якщо він знаходився б на 2-й групі, сплачував на рік близько 40 тис грн. , чим впродовж трьох років діяльності сплатив би 120 тис. грн. (без найманих працівників). Як кажуть, різниця очевидна. Хоч і є невелика перевага 3 групи над 2 групою, в граничній сумі річного обігу, 3 група спрощеної системи оподаткування має більший річний ліміт.

Зазначу, вигідно знаходитися на 3-й групі бізнесам, які надають послуги, тобто не мають справу з товарами, їхнім виробництвом чи торгівлею. Це, приміром, консалтинг, туризм, інжиніринг тощо.

- Які основні помилки роблять на початку своєї діяльності фірми та у подальшому у своїй роботі мікро- та малі підприємці, якщо це брати у розрізі податкової та бухгалтерської діяльності?

- Якщо підприємець-початківець бере до себе бухгалтера, який працює раз на тиждень чи у он-лайн режимі, не знає ні кваліфікацію цього працівника, ні хто він взагалі. Тобто він віддає свій бізнес та кошти у руки цієї людини. І добре, якщо цей бухгалтер професійний і порядний, то все, як кажуть, буде гаразд.

Але іноді до нас приходять власники бізнесів і розповідають, що бухгалтери привели їх до фінансових проблем, податкових штрафів, тощо. Тобто задля убезпечення таких ризиків підприємцю-початківцю треба одразу звертатися до професіоналів.

- Чи є різниця у помилках мікро- та малого підприємця?

- Методологія помилок у них однакова, навіть, враховуючи представників великого бізнесу. Вся різниця полягає у сумах коштів, які втрачає мікропідприємець чи малий, чи той же великий бізнесмен.

Про реєстрацію «під ключ» та ліквідацію діяльності

- Чи важко зараз реєструвати підприємства-юридичні особи під «ключ»? Якими є особливості сьогодення щодо цього питання?

- Наразі система реєстрації ТОВ є спрощеною. Підприємцю просто треба звернутися до фахівців, які йому допоможуть зробити документи або напряму до державного реєстратора. Сама реєстрація є доволі швидкою: відбувається впродовж двох-трьох днів. У нас же діє непоганий принцип «єдиного вікна». Подаємо документи один раз і ніяких проблем у цьому немає.

- В Україні, як часто кажуть ФОПи, відкрити фірму можна за 1-2 дні, а, щоби закрити її, треба не один місяць, а то й рік. Чому такі у нас в Україні реалії? Які проблеми постають перед підприємцями, коли вони ліквідують свої підприємства і яким чином Ви їм допомагаєте?

- Це дуже складне питання. У нас є ліквідація або припинення підприємницької діяльності. Коли ФОП хоче її закрити. Ця процедура нескладна. Також бізнесмену це можна зробити самостійно через «Дію» або звернутись до таких фахівців, як у нашій компанії і ми це зробимо швидко, якісно і без проблем.

Великий плюс - підприємці на спрощеній системі можуть закривати свою підприємницьку діяльність без перевірок. Податкова інспекція може ініціювати перевірку, якщо вона бачить якість певні порушення. Тобто ці причини повинні бути поважними. Але цього боятися не потрібно.

Якщо підприємець, який має певні проблеми, звертається до нас з цим проханням, спочатку виправляємо всі його помилки і вирішуємо проблеми, а потім вже його закриваємо.

- Як часто для ФОПів податкові органи нараховують великі суми штрафів?

- Це буде таким чином часто, як часто підприємець працюватиме непрофесійно, без проведення перевірок тощо. Або, приміром, коли у нього часто змінювався бухгалтер і відповідним чином не контролював цей процес. Тоді у цьому випадку може бути непередбачувано високою сума таких штрафів.

Просто заходити у новий бізнес, не проводивши перевірок, є авантюрою

- Як проводиться оцінка бізнесу? Коли саме Ваші клієнти звертаються до «Параграфу» за цими послугами?

- Це є для мене найулюбленішою темою, тому що тут проявляється професіоналізм фахівців, які оцінюють фірму. Але цей вид послуг займає у нас лише 10% від загальної кількості всіх послуг.

Приміром, ви хотіли б придбати корпоративні права у будівельній компанії. Чому? Тому що зараз будівельна діяльність відновлюється і є компанії, які можуть це робити. Але не всі обирають шлях створення нової фірми, а шукають ті компанії, які вже мали досвід в цій сфері, але наразі не працюють. А відповідно інші хочуть стати її засновниками та придбати корпоративні права на неї.

Для того, щоб все це здійснити, вони звертаються до «Параграфу», який і робить оцінку всіх ризиків: податкових, бухгалтерських та підприємницьких.

Бо просто так заходити у такий бізнес без проведення відповідних перевірок, є дуже великою авантюрою.

- Ви широко надаєте послуги для підприємців, які працюють в Айті-бізнесі? У чому полягають особливості таких послуг та роботи самих таких компаній?

- Ми працюємо з великою кількістю галузей. Здебільшого Айті-бізнес працює зараз на режимі «Дія-Сіті». В формі ТОВ працюють великі компанії, які мають чималу кількість працівників та великі обсяги обігу коштів.

Створюючи ТОВ, треба все законно і ефективно прорахувати і ми у цьому допомагаємо. Просто Айті-галузь зараз є однією із фінансово спроможних. Там також є певні особливості: режим «Дія-Сіті», зовнішньоекономічна діяльність (треба знати особливості роботи з банківськими рахунками) тощо.

- У ході так званого ініціативного аудиту власник або керівник підприємства отримує достовірну інформацію про свої податкові і майнові ризики, компетентність і професіоналізм персоналу підприємства, з усіма необхідними поясненнями та рекомендаціями. Які основні проблеми виявляють Ваші аудитори після таких перевірок? Якими є основні помилки керівників підприємств та їхніх головних бухгалтерів?

- Я раджу всім підприємцям, які у своїй діяльності мають великі обіги коштів, звертатися до спеціалізованих аудиторських компаній. Вони зможуть зробити відповідний аудит для керівника і для головного бухгалтера.

Тут треба останньому зрозуміти: аудит йде йому у допомогу. Виявляються методологічні помилки, невірне застосування оподаткування (проблеми з податковими накладними чи нарахуванням заробітної плати працівникам), оформлення касових документів, правильність складання первинної документації, чи вірно їх було відображено у бухгалтерській базі тощо.

Читайте нас в Telegram, Facebook та Twitter, щоб не пропустити свіжі новини.

Залишити коментар

Comment HTML

 • Дозволені теґи HTML: <p> <br> <ul> <li> <ol> <em> <strong> <b> <img>
 • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

 • You may quote other posts using [quote] tags.
 • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
  ___   ___   ___   ___  _____ 
/ _ \ / _ \ / _ \ / _ \ |___ /
| (_) | | (_) | | (_) | | (_) | |_ \
\__, | \__, | \__, | \__, | ___) |
/_/ /_/ /_/ /_/ |____/
Enter the code depicted in ASCII art style.

Коментарі до відгуку

Клиент

Всё очень профессионально