Регламентні виплати
Платежі, які здійснюються на користь постраждалих у ДТП не страховою компанію, а Моторним (транспортним) страховим бюро України, називаються регламентними.
Але такі виплати з боку бюро можуть здійснюватися лише у певних випадках, адже зазвичай їх має здійснювати та чи інша страхова компанія, що працює у сфері автоцивілки.
Зокрема, регламентні виплати здійснюються МТСБУ якщо:
- винуватець ДТП не має чинного поліса автоцивілки;
- винуватець ДТП втік з місця події;
- транспортний засіб винуватця ДТП не встановлено;
- транспортний засіб винуватця є викраденим;
- винуватець ДТП керував транспортним засобом з іноземною реєстрацією;
- винуватцем пригоди є пільговик (інвалід першої групи, учасник бойових дій, особа, яка керує транспортним засобом, що належить інваліду I групи, у його присутності).
Також МТСБУ здійснює регламентні виплати замість будь-якої страхової компанії, яка офіційно визнана банкрутом або ліквідована.
Однак у деяких випадках Моторне (транспортне) страхове бюро України може відмовляти у здійсненні регламентних виплат.
Коли МТСБУ може відмовити
Серед основних причин, з яких МТСБУ може відмовити у здійсненні регламентних виплат, є наступні:
- навмисно створена ДТП (окрім випадків, коли дії особи були пов’язані з виконанням службового або громадянського обов’язку, тобто у ситуації необхідної оборони чи під час захисту життя, здоров’я, майна);
- умисне кримінальне правопорушення (якщо таке правопорушення призвело до страхового випадку);
- умисне перешкоджання розслідуванню справи (коли особа, яка має право на отримання відшкодування, умисно перешкоджає розслідуванню);
- невчасно подана заява (з моменту ДТП заяву потрібно подати впродовж 1 року, якщо шкода заподіяна майну, та 3 років, якщо шкода заподіяна здоров’ю або життю);
- вплив неконтрольованих зовнішніх факторів (бюро може відмовити у виплаті, якщо ДТП сталося внаслідок масових заворушень, групових порушень громадського порядку, військових конфліктів, терактів, стихійного лиха тощо);
- якщо ДТП сталося під час тренувальних поїздок або офіційних автозмагань.
Крім того, якщо ДТП призвело до втрати цінних речей (грошей, антикваріату, картин тощо), МТСБУ не відшкодовує вартість таких речей.
Скільки МТСБУ виплачує постраждалим у ДТП
У І півріччі 2023 року МТСБУ здійснило майже 4 тис. регламентних виплат (виплати з Фонду захисту потерпілих) на загальну суму 225 млн грн. Розмір середньої регламентної виплати у І півріччі склав 56,5 тис. грн.
Найвагомішою статтею регламентних виплат з Фонду захисту потерпілих були виплати за шкоду, заподіяну водіями, які не мали чинного поліса автоцивілки – 63,7% за кількістю та 68,4% за сумою.
Кількість виплат, здійснених за водіїв пільгових категорій, у І півріччі склала 0,7 тис., а сума таких виплат – 41,6 млн грн. Питома вага виплат за пільговиків становить 17% за кількістю та 18,5% за сумою.
Також у І півріччі МТСБУ виплатило 10,6 млн грн за зобов’язаннями страхових компаній, що припинили діяльність та були визнані банкрутами. За зобов’язаннями СК, які припинили діяльність на ринку автоцивілки, але ще не визнані банкрутами, здійснено виплат на суму 15,6 млн грн.
Мінімальними залишаються регламентні виплати за ДТП, спричинені невстановленими транспортними засобами (за такими випадками сплачують тільки за шкоду життю та здоров’ю) – 3,2 млн грн, а також за ДТП з викраденими автівками – 0,16 млн грн.
За вересень цього року МТСБУ виплатило постраждалим у ДТП 29,897 млн грн (даних за ІІІ квартал або за 9 місяців 2023 року у бюро поки не надали).
Автоцивілка – це обов'язковий вид страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (ОСЦПВ).
Страховим випадком у сфері автоцивілки є нанесення шкоди життю, здоров'ю або майну третіх осіб в результаті дорожньо-транспортної пригоди з вини водія застрахованого транспортного засобу.
Автоцивілка не покриває витрати на ремонт автомобіля винуватця ДТП.
Коментарі до відгуку
На даний момент немає коментарів. Будьте першим, хто залишить тут свій коментар.