Вищі відсотки
Як правило, кредитні спілки пропонують своїм вкладникам значно вищі відсотки за депозитами, ніж банки. Це пов’язано з тим, що ризики для вкладників кредитної спілки є суттєво вищими, ніж для вкладників банків.
"Прибутковість вашого вкладу у кредитній спілці може бути в кілька разів вищою, ніж у разі оформлення банківського депозиту", – зазначають в НБУ.
Кожна кредитна спілка самостійно затверджує розміри процентних ставок на різні строки розміщення депозиту. Інформація про процентні ставки за депозитом у кредитній спілці має бути публічною, тобто фінустанови зобов’язані публікувати її на сайті та інформувати про умови розміщення депозитів у своїх відділеннях.
Пайовий внесок
Щоб розмістити депозит у кредитній спілці, потрібно стати її членом. Для цього необхідно сплатити вступний та пайовий внески (нерідко це символічні суми – від 10 до 20 грн).
Сплачуючи пайовий внесок, фізична особа стає співвласником кредитної спілки та може розраховувати на інвестиційний прибуток, який залежить від успішності діяльності цієї фінустанови.
Більшість кредитних спілок працюють лише за рахунок пайових внесків своїх членів, не маючи ліцензії на залучення депозитів від населення. Гарантувати будь-який дохід за пайовими внесками (на відміну від депозитів) не можна. Тому прибуток від пайового внеску залежатиме винятково від результатів роботи кредитної спілки.
Валюта вкладу
Депозити в кредитних спілках можна розмістити лише у національній валюті. У той же час банки пропонують для оформлення різні види депозитів – гривневі, валютні та вклади у банківських металах.
"Оформлюючи депозит у кредитній спілці, врахуйте, що ця фінустанова не може залучати депозити в іноземній валюті", – зазначають в НБУ.
Деякі кредитні спілки пропонують гривневі депозити з урахуванням валютних ризиків, аби мінімізувати втрати вкладника в разі коливання курсів чи зростання рівня інфляції.
Відсутність гарантій повернення вкладу
Оформлюючи депозит у кредитній спілці, необхідно враховувати, що у випадку неплатоспроможності такої фінустанови виплат відшкодування очікувати не варто.
На відміну від вкладників кредитних спілок, вкладники банків можуть розраховувати на виплату гарантованого відшкодування (здійснюється Фондом гарантування вкладів фізичних осіб).
Кредитні спілки не є учасниками ФГВФО і повернення коштів вкладникам у разі банкрутства спілки не підпадає під гарантії Фонду.
Важливість перевірки ліцензії кредитної спілки
Перед оформленням депозиту у кредитній спілці необхідно перевірити, чи має така фінустанова діючу ліцензію. В деяких випадках кредитна спілка повинна мати навіть дві ліцензії.
Будь-яка кредитна спілка може залучати кошти від своїх членів двома шляхами – через договори вкладів (на депозит) та через обов’язкові або добровільні пайові внески.
Якщо спілка залучає кошти через пайові внески, то їй достатньо мати одну ліцензію – на надання коштів у позику, в тому числі на умовах фінансового кредиту.
Якщо спілка залучає кошти через депозитні договори, то їй необхідно мати дві ліцензії – на залучення фінансових активів із зобов'язанням щодо наступного їх повернення та на надання коштів у позику, в тому числі на умовах фінансового кредиту.
Перевірити наявність ліцензій у кредитної спілки можна у публічному реєстрі, де є інформація про усі фінустанови.
Коментарі до відгуку
На даний момент немає коментарів. Будьте першим, хто залишить тут свій коментар.