Фінанси

Як НБУ стримує інфляцію та для чого потрібні депозитні сертифікати: роз’яснення

Центральні банки більшості країн намагаються контролювати інфляцію, тобто темпи зростання цін. У Національному банку України розповіли, як саме це робиться, а також для чого потрібні депозитні сертифікати.

TelegramЧитайте нас в Telegram щоб нічого не пропустити

Боротьба з інфляцією

Щоб приборкати інфляцію, центральні банки нерідко підвищують свою ключову ставку (в Україні це облікова ставка), яка є головним маркером вартості грошей в економіці.

На облікову ставку орієнтується основа фінансової системи – банки. Коли центральний банк підвищує ставку, фінустанови з часом починають підвищувати ставки за вкладами для населення та бізнесу.

Вищі ставки мотивують населення більше заощаджувати в національній валюті замість того, щоб витрачати кошти на споживання та придбання валюти. Відповідно попит на товари та долари знижується, що стримує зростання цін.

Свого роду "ліфтом", який передає підвищення ключової ставки спочатку до банківських ставок, а потім і до інфляції, є ставки за операціями центробанку з комерційними банками, серед яких – депозитні операції (в Україні це депозитні сертифікати).

Що таке депозитні сертифікати

Депозитні сертифікати – це аналог короткострокового вкладу. Банки можуть розміщувати кошти в НБУ та отримувати дохідність на рівні, близькому до ключової (облікової) ставки.

Коли центральний банк збільшує свої ставки, банки відповідно можуть підвищити вартість депозитів для бізнесу та населення.

Тобто завдяки високим ставкам за депозитними сертифікатами НБУ банки можуть пропонувати високі відсотки за гривневими депозитами і своїм вкладникам.

Щоб зрозуміти, чи достатньою є ставка за банківським депозитом, потрібно дивитися на інфляцію, яка буде на момент закінчення терміну вкладу.

НБУ прогнозує, що інфляція наприкінці року знизиться до 10,6%, а наступного року – до 8,5%. Відповідно поточні депозитні ставки банків дають змогу громадянам не лише захиститися від інфляції, а й примножити свої кошти.

Навесні минулого року (коли ставки за депозитними сертифікатами були значно нижчими) важко було знайти депозити навіть під 10%. Така дохідність не захищала вкладників від очікуваної інфляції. В результаті вкладники знімали з рахунків гривневі заощадження та купували валюту.

Це створювало тиск на курс гривні та додатково провокувало зростання цін. Така ситуація загрожувала глибокою валютною кризою та затяжними періодами високої інфляції.

Саме через такі ризики НБУ підвищив облікову ставку і, відповідно, ставки за депозитними сертифікатами для банків.

У результаті зараз ситуація змінилася. Банки підвищили ставки за строковими депозитами населення у гривні до 15–20% річних, що забезпечило захист заощаджень від інфляції.

Довіра до гривні зросла, українці знову почали все частіше заощаджувати в гривні. Лише за перше півріччя зростання обсягу строкових гривневих депозитів населення становило 23,3%. Валютний ринок заспокоївся, а інфляція почала знижуватися.

Чи є депозитні сертифікати основним джерелом прибутку банків

Твердження, що депозитні сертифікати є основним джерелом прибутків банків, не відповідає дійсності.

За 7 місяців 2023 року банки отримали прибуток у розмірі 83 млрд грн. У доходах банків 67% становили процентні доходи.

У структурі цих процентних доходів найбільшу частку мають доходи від кредитування бізнесу та населення – близько 40%, ще 20% – це доходи від вкладень у державні облігації і лише близько 30% – доходи від вкладень у депозитні сертифікати.

Чи є депозитні сертифікати джерелом збагачення власників банків

Нацбанк сплачує всім банкам без винятків відповідні макроекономічній реальності відсотки за депозитними сертифікатами, щоб ті пропонували високі ставки за гривневими депозитами громадянам та бізнесу. Це важливо, щоб зберегти стійкість валютного ринку та забезпечити зниження інфляції.

Вимоги НБУ до всіх банків є однаковими. Якщо банк активно працює з вкладниками та забезпечує належні умови для залучення їхніх коштів, він має більше можливостей розміщувати ці кошти у депозитних сертифікатах.

"Тому звинувачення НБУ в роботі для збагачення власників окремих банків – це відверта маніпуляція", – зазначають у Нацбанку.

Крім того, від початку воєнного стану НБУ заборонив банкам виплачувати дивіденди своїм власникам. Це обмеження не стосується лише державних банків, які перераховують прибуток у вигляді дивідендів до державного бюджету.

Заборона на розподіл банками прибутків зберігатиметься до відновлення довоєнних регуляторних вимог НБУ.

Таким чином, прибуткові банки і надалі накопичуватимуть кошти. Ці ресурси створюватимуть для банків певний запас міцності для нейтралізації наслідків можливих несприятливих подій, ризики яких актуальні під час війни.

"А отже, банківська система стабільно працюватиме й надалі, попри всі наслідки повномасштабної війни", – зазначили в НБУ.

Читайте нас в Telegram, Facebook та Twitter, щоб не пропустити свіжі новини.

Залишити коментар

Comment HTML

 • Дозволені теґи HTML: <p> <br> <ul> <li> <ol> <em> <strong> <b> <img>
 • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

 • You may quote other posts using [quote] tags.
 • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
  ___   ___  ____  ____   ___ 
/ _ \ ( _ ) | ___| | ___| ( _ )
| (_) | / _ \ |___ \ |___ \ / _ \
\__, | | (_) | ___) | ___) | | (_) |
/_/ \___/ |____/ |____/ \___/
Enter the code depicted in ASCII art style.

Коментарі до відгуку

На даний момент немає коментарів. Будьте першим, хто залишить тут свій коментар.