Податки

Новий податковий 2024 рік: початок дії Національної стратегії доходів

Кожен новий рік в Україні, як завжди позначається започаткуванням нових податкових правил гри для малого та середнього бізнесу, включаючи й підприємців, що працюють на так званій спрощеній системі оподаткування (ССО). Тут йдеться про фізичних осіб-підприємців (ФОП) та юридичних осіб, які обрали її для себе. Особливо цікавими у цьому сенсі є ФОПи, які працюють на 2 та 3 групах ССО.

До того ж, новий 2024-й стане першим роком дії Національної стратегії доходів (далі НСД або Стратегія), яку було ухвалено урядом напередодні і яку фактично розписано на декілька років.

Слід сказати, що саме її ухвалення та започаткування було вимогою МВФ перед наданням чергових траншів фінансування України. Цей важливий документ у корні змінює підходи до стягнення податків, пільг чи, приміром, дії спеціальних режимів, як то «Дія.City». Banki.ua вирішили зануритися у цю цікаву та складну тему і прояснити, яким чином середній, малий та мікробізнес працюватиме у нових податкових реаліях у 2024 році та на найближчу перспективу.

фото: depositphotos.com

TelegramЧитайте нас в Telegram щоб нічого не пропустити

Умови для ФОПів: нічого неочікуваного

З 2024 року змінилися розміри мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму. Зрозуміло, що вони, беззаперечно, впливають на розмір лімітів та податків для ФОП.

Ліміти доходів ФОП на спрощеній системі у 2024 році буде такими:

 • для 1 групи – 1 185 700 грн (167 розмірів мінімальної зарплати);
 • для 2 групи – 5 921 400 грн (834 розмірів мінімальної зарплати);
 • для 3 групи – 8 285 700 грн (1167 розмірів мінімальної зарплати).

Єдиний податок:

 • для 1 групи ФОП – 302,80 грн (10% від прожиткового мінімуму);
 • для 2 групи ФОП – 1420 грн (20% від мінімальної зарплати);
 • для 3 групи ФОП ставки не зміняться порівняно з 2023 роком - 3% від доходів для платників ПДВ або 5% від доходів для неплатників ПДВ.
 • ЄСВ – 1562 грн за місяць (22% від мінімальної зарплати 7100 грн.);
 • максимальний ЄСВ – 23 430 грн за місяць (22% від 15 мінімальних зарплат).

З 1 квітня 2024 року розміри ЄСВ будуть такими:

 • мінімальний ЄСВ – 1760 грн за місяць (22 % від мінімальної зарплати 8000 грн);
 • максимальний ЄСВ – 26400 грн за місяць (22% від 15 мінімальних зарплат).

Якими є недоліки та переваги цих нових сум нарахувань?

На думку адвоката Павла Васильєва, серед плюсів - єдиний соціальний внесок є ключовим інструментом податкової політики для досягнення перерозподілу коштів між фізичними особами та бізнесом, податок покликаний збільшити державний бюджет для подальшого використання коштів на благо держави. «Недоліки - тільки для бізнесу, по суті - це кошти, які вони віддають, але могли використовувати у власних цілях з метою збільшення обсягу доходів», - додає він.

Експерти: це наблизить спрощену систему до загальної

Якими є основні постулати НСД і що має насторожити ФОПів? Отже 2024 рік – перший етап дії цієї стратегії.

По-перше, уряд планує звузити застосування спрощеної системи шляхом виключення юридичних осіб та збільшення ефективних ставок податків до рівня загального режиму. А саме: з 2027 року юрособи не зможуть застосовувати ССО, протягом 2024-2026 років ставка єдиного податку для юросіб на 3-ої групі буде поступово збільшуватися до 18% від обсягу прибутку до оподаткування. Для останніх це збільшення може вже настати цьогоріч.

По-друге, 2 та 3 групи платників єдиного податку для фізичних осіб-підприємців будуть об’єднані в одну групу, для якої податок залежатиме від обсягу отриманого доходу в діапазоні 3%-17% (польська модель режиму разового платежу).

По-третє, 1 група платників єдиного податку буде звужена (за рахунок виключення з неї якихось «високомаржинальних» видів діяльності), замість фіксованого податку цю групу переведуть на податок з обороту.

По-четверте, НСД передбачає обов’язкову реєстрацію платниками ПДВ ФОПів по досягненню ними ліміту в 1 млн гривень річного обороту, що на практиці означає необхідність ведення практично повного бухгалтерського обліку.

«Якщо такі ідеї уряду будуть втілені в норми Податкового кодексу України (ПКУ), в реаліях це наблизить спрощену систему до загальної, нею не зможуть скористатися мільйони малих підприємців. Попередні спроби знищення чи істотного звуження спрощеної системи призводили до податкових майданів та масових протестів, але то було у відносно мирні часи, а не в час жорстокої війни з ворогом. Чому я не прогнозую, що відповідні зміни в ПКУ щодо істотного звуження спрощеної системи будуть в 2024 році? Бо передумовою цих змін уряд в Стратегії зазначив реформу податкової системи, відновлення довіри до неї, зміну підходів її роботи з платниками та усунення в ній корупційних проявів», - зазначає banki.ua член Наглядової ради АТ «Альтбанк» Тетяна Острікова.

На її думку, у підприємців є час, щоб вчергове захистити свої права та вони мають вимагати змін у цьому документі.

Національна стратегія доходів стривожила не тільки бізнес, а й експертів. Слід зазначити, що даний документ є «дорожньою картою», це не законопроєкт, який поданий до Верховної Ради України, а тому всі реформи, окреслені в ньому навряд чи будуть впроваджені. Принаймні, так вважає наступний експерт. Хоча, здається, він має рацію.

«Зважаючи на це, бізнес намагатиметься робити все можливе для залишення все таким, яке є наразі. Авжеж найбільшим незадоволенням є обов'язковість розкрити свій справжній дохід, сплата більшого податку та відповідного зменшення обсягу доходів. Уряд намагатиметься стягувати більше податків - це факт, адже державний борг України з кожним місяцем поступово зростає», -- коментує banki.ua юрист Микита Жданов.

Як зазначає, адвокат Сергій Слинько, звісно такі зміни ляжуть на підприємців додатковим тягарем. «Дуже гарно, що держава свого часу зробила зручний спрощений спосіб оподаткування для невеликх підприємств-ФОПів. Але, я впевнений, що об'єднувати 2 та 3 групи в одну - не варто. Треба й надалі залишитти все, як є зараз. Бізнесу наразі працюється дуже складно. Тому, я думаю, що такі новведення просто не на часі», - каже експерт.

Уряд: великі компанії не повинні працювати, використовуючи ССО

Хоча урядовці мають свою правду. Так вони вважають (і не безпідставно) головною проблемою, що є на даному етапі – ССО активно користується не лише середній, малий та мікробізнес, а й великий. Чи буде у 2024 році «вимивання» деяких видів бізнесу з єдиного податку, або бажання самих ФОПів 2 та 3 груп перейти зі спрощеної до загальної системи оподаткування?

Приміром, Тетяна Острікова переконана, що такого не буде, адже сама Стратегія затверджена постановою Кабінету Міністрів України. Таким чином, це не зміни до Податкового кодексу України, а радже певний дороговказ для влади та для наших фінансових партнерів. Утім експертка допускає, що ризики істотного наступу влади на середній, малий та мікробізнес наявні і зараз.

Однак, приміром, Павло Васильєв не так категорично висловлюється щодо негативних намірів влади. Він зазначає, що все відбуватиметься поступово і для багатьох фігурантів бізнесу це буде безболісно.

«Як зазначено в НСД, після реформи органів Державної податкової служби та Державної міграційної служби, протягом трьох років, ставки єдиного податку для юридичних осіб 3 групи будуть поступово збільшуватися до значення звичайної ставки податку (18 %), передбаченої Податковим кодексом України. Метою такого заходу є заохочення юридичних осіб до самостійного переходу на загальну систему оподаткування. Після закінчення 3-ох річного строку для юридичних осіб буде заборонено перебувати на спрощеній системі оподаткування», -- каже він.

2 та 3 групи спрощеної системи оподаткування, як ми зазначали вище, будуть об’єднані в одну і повинні сплачувати податок від обсягу отриманого доходу на основі диференційованої шкали ставок (від 3% до 17% в залежності від виду послуги).

«Як бачимо, урядовці знають, хто і як використовує спрощену систему оподаткування та у зв’язку з цим бажають надати більше можливостей малому бізнесу у подальшому його розвитку, фактично «послаблюючи» великий бізнес», - додає Микита Жданов.

То ж, не така вже і негативна мета уряду, особливо щодо великого бізнесу: адже, дійсно чимала кількість таких підприємств зараз перебуває на спрощеній системі оподаткування. А це, звісно, враховуючи обороти та прибутки таких компаній, не є нормальною практикою.

Отже, на думку представників центральної виконавчої влади, спрощена система оподаткування має залишитися доступною лише для малого та мікробізнесу. Вони пропонують обмежити можливість використання цієї системи серед середніх та великих компаній, які намагаються уникнути сплати податків, приховуючи доходи від діяльності, включаючи нелегальні операції. Через це, такі реформи і пропонуються. Що до речі яскраво вимальовується у НСД.

«Значний, фактично не контрольований обсяг торгівлі контрафактним та контрабандним товаром через розгалужену мережу ФОП, які, відповідно до законодавства, звільнені від обов’язку вести облік товарних запасів, практично змушує добросовісний бізнес почати також використовувати ССО, переводячи на неї найбільш прибуткові сегменти», – зазначається у Стратегії.

IT-бізнес: ризики щодо оподаткування

Що особливого змінеться у 2024 році у сенсі оподаткування IT-бізнесу (ФОПів), який працює на єдиному податку та вже зараз настрої у нього такі, що він не хоче бути на 2-й групі спрощеного оподаткування?

Нагадаємо, що уряд ще до початку повномасштабної війни, враховуючи велику важливість IT-бізнесу для розвитку вітчизняної економіки та передових технологій, запропонував представникам цього бізнесу доволі цікаву програму - «Дія Сіті». Особливу важливість ця програма набула з початком великої війни, адже дуже тісно пов’язана з воєнними технологіями. Вона почала діяти з 1 січня 2022 року і її термін фактично є необмеженим.

За призначенням вона повинна стимулювати діяльність у сфері комп’ютерного програмування, консультування з питань інформатизації, діяльність із керування комп’ютерним устаткуванням, видання комп’ютерних ігор та інших програм, надання програмних продуктів у режимі «онлайн», освітню діяльність у галузі ІТ, кібербезпеку проектування, виробництво безпілотних повітряних суден (літальних апаратів) та/або безпілотних водних (надводних, підводних) суден (апаратів) та/або безпілотних наземних транспортних засобів (апаратів, комплексів, платформ), комплектувальних виробів до зазначених суден, засобів (апаратів, комплексів, платформ), їхнє технічне обслуговування та ремонт, тощо.

Резиденти «Дія Сіті» можуть самостійно обрати один із двох варіантів оподаткування своїх доходів: податок на прибуток (ПнП) на особливих умовах (за ставкою 9 % до бази оподаткування, яка визначається на підставі операцій із розподілу прибутку та операцій, що прирівнюються до такого розподілу) або ПнП на загальних підставах (за ставкою 18 %).

Компанії, у яких річний дохід не перевищує 40 млн гривень, можуть працювати з ФОП без обмежень протягом всього часу роботи такого спецрежиму. Для усіх інших резидентів виплати на ФОП не повинні перевищувати 20% від загальних витрат. Платники податку на прибуток витрати на ФОП, які перевищуватимуть дозволені 20%, повинні включати до фінансового результату.

Ще одна немаловажлива деталь – обмеження щодо співпраці з ФОП повною мірою запрацюють лише з 2025 року. До цього часу діє перехідний період. Як зазначається у цьому спецрежимі, у 2024 році без оподаткування дозволять виплати (витрати) резидентів на платників єдиного податку, що не перевищують 50%.

IT-бізнес - один з наймолодших та найперспективніших. Нажаль, як зазначають експерти, Національна стратегія доходів передбачає деякі ризики для розвитку всієї ІТ-системи, а не тільки її окремих елементів. Ризикує, на думку фахівців, і робота «Дія City».

«Вплив на ФОПів у сфері IT простий - збільшення ставки сплати. Збільшення податку на прибуток означатиме для IT-компаній пошук шляхів структурування платежів та інших форматів роботи.

Наразі держава заохочує IT-бізнес долучатися до «Дія City» - спеціального правового режиму для IT-індустрії зі своїми пільгами.

А тому, запропоновані в Стратегії реформи, навряд чи будуть стосуватися «Дія City». Поки що НСД - це план, але вектор розвитку доволі зрозумілий. Ця співпраця з командою у форматі ФОП ставатиме все більш ризиковою та дорогою справою»,- вважає Павло Васильєв.

Польська модель не підходить Україні?!

Тому вже сьогодні власники українських IT-компаній, які співпрацюють з ФОПами, все активніше дивляться на польську податкову систему і подумують всерйоз про перенесення бізнесів до цієї країни. Чому?

Станом на 2023 рік,ліміт за операціями для польських «спрощенців» складає 2 млн євро на рік, із 2024 року він підвищиться до 3 млн євро на рік. Ставки для спрощеної податкової системи у Польщі для IT-послуг становлять 12%. Це на відміну від 18% сплати ПнП на загальних підставах в Україні.

Характерно, що в Україні є немало прибічників створення у нас спрощеної податкової системи, подібної до польської. Поза тим, це окремим пунктом також вписано до НСД. Однак Тетяна Острікова говорить, що все там не так просто і у підсумку ця модель не підходить Україні.

«Щодо польської моделі - бізнес її не просить, з цими думками носилася група народних депутатів та тепер Міністерство фінансів України вписало це одним з пунктів до Стратегії. Справа в тому, що у Польщі одним з умовно спрощених режимів є режим «разовий платіж на зареєстрований дохід» зі ставкою податку від 2 до 17% залежно від виду діяльності. Ведеться облік доходів, зберігання і облік первинних документів на прихід товару. Як бачимо, ставки вищі, і це ще не враховує відрахувань в ZuS (управління соціального страхування) та на медичне страхування», - зазначає вона.

Тому, на її переконання, нашим підприємцям така модель не цікава. «До того ж, що є в Польщі і чого досі не має у нас - це верховенство права, податкова система, яка працює в рамках закону, якісне ставлення до платників податків, яким вказують на недоліки та просять їхнього усунення, а не штрафують за будь-які неточності», - додає вона.

Керуючий партнер адвокатської компанії «Кравець і партнери» Ростислав Кравець навпаки зазначає, що, дійсно українському IT-бізнесу, враховуючи умови, створені польською стороною для роботи цих важливих підприємств, якраз дуже вигідно переводити свої бізнеси до Польщі, де також діє своя ССО.

«Я згоден у тому, що у Польщі панує верховенство права на відміну від України. До того ж, у цій країні все передбачувано: податкові правила гри не змінюються так швидко, як в Україні і, тим більше, у сторону погіршення для бізнесу. До того ж, тепер українські підприємці налякані НСД. Звісно, що це просто дороговказ, а не закон чи постанова Кабміну України, але бізнес це сприймає, як серйозний тривожний дзвоник», - зазначає він.

Касових апаратів у цьому році не буде, а податкові перевірки повернуться

У Стратегії йдеться, що надалі всіх спрощенців зобов’яжуть користуватися касовими апаратами та вести облік походження товарів. Зазначається, що цей облік буде максимально простим. Чи відбудеться таке у 2024 році?

На думку Сергія Слинька, використання ФОПами касових апаратів та їхнє обслуговування ляже додтаковим тягарем на підприємцях: «Звісно, що апарати треба купити, а потім, коли вони почнуть псуватися, то витрачати кошти на їхній ремонт. Щодо обліку походження товарів, то тут проблем не буде, якщо підприємець їх закупив у одного постачальника й оптом. Інша справа, коли таких постачальників декілька і партії товарів є невеликими. Тоді звітування щодо придбаних товарів та їхнього походження буде набагато складнішим. І виникає питання, а може взагалі для таких бізнесменів не робити обліку походження товарів?».

Як зазначається у НСД, цей захід покликаний забезпечити рівні умови оподаткування, збільшити дохід бюджету за рахунок «прозорості», покращення надходження податків шляхом закриття існуючих можливостей для ухилення від оподаткування, підвищити рівень дотримання законодавства та боротьби з тіньовою економікою.

«У 2024 році таких змін не відбудеться, оскільки насамперед має відбутися реформа органів Державної податкової служби та Державної митної служби для підвищення «рівня довіри» до цих органів та збільшення бажання бізнесу йти на відкритий діалог з ними», - вважає Микита Жданов. Також 8 грудня 2023 року набрав чинності закон щодо скасування мораторію на проведення податкових перевірок. Чи стосуватиметься він ФОПів 2 та 3, які працюють на спрощеній системі оподаткування?

Як зазначається вже в ухваленому законопроєкті №3453 (його було підписано Президентом України 6 грудня 2023 року), з 1 грудня 2023 року (тобто, фактично діє навіть «заднім числом») мораторій діє на проведення документальних перевірок платників єдиного податку першої та другої груп, на проведення документальних перевірок платників податків, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях, територіях бойових дій.

Відповідно, мораторій на ФОПів 2 та 3 груп, які працюють на спрощеній системі оподаткування, не розповсюджується, якщо тільки вони не знаходяться на територіях, пов’язаних з бойовими діями.

Коли обговорювали НСД, то з бізнесом не консультувалися

Що держава робить правильно, а що ні у справі оподаткування ФОПів 2 та 3 груп, які працюють на спрощеній системі оподаткування саме у 2024 році?

Платниками податку є бізнес, і саме його повинно бути обов’язково залучено до реальної розробки механізмів нарахування і сплати податків.

«У нашому випадку вказане не виконується, це підтверджується, наприклад, тим, що уряд до останнього приховував деталі Національної стратегії доходів. Отже, на сьогодні діє неприємний принцип, згідно з яким «одні» пишуть стратегії для «інших», які зобов’язані їх виконувати, в протилежному випадку існує велика ймовірність втрати власного бізнесу», - вважає Павло Васильєв.

Поза тим, зазначимо, що 2024 рік - це рік продовження війни, тобто складної фінансової і як наслідок податкової ситуації. Тому, як переконані експерти, збільшення тиску і податкового навантаження на платників податків, обов’язково призведе до негативних наслідків для обох сторін та державного бюджету зокрема.

Дійсно, владу можна зрозуміти лише у її намаганнях витіснити із ССО великий бізнес. Проте її не зовсім розумієш, коли вона намагається наступати «широким податковим фронтом» на представників середнього, малого та мікробізнесу саме у такі страшні воєнні часи.

Читайте нас в Telegram, Facebook та Twitter, щоб не пропустити свіжі новини.

Залишити коментар

Comment HTML

 • Дозволені теґи HTML: <p> <br> <ul> <li> <ol> <em> <strong> <b> <img>
 • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

 • You may quote other posts using [quote] tags.
 • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
  ___   ___   ___   ___  _____ 
( _ ) ( _ ) ( _ ) ( _ ) |___ |
/ _ \ / _ \ / _ \ / _ \ / /
| (_) | | (_) | | (_) | | (_) | / /
\___/ \___/ \___/ \___/ /_/
Enter the code depicted in ASCII art style.

Коментарі до відгуку

На даний момент немає коментарів. Будьте першим, хто залишить тут свій коментар.