Що таке облікова ставка
Облікова ставка – це орієнтир вартості грошей в економіці, ключова відсоткова ставка НБУ. Це відсоток, не нижче якого Нацбанк надає кредити комерційним банкам. У свою чергу, від нього залежать відсотки, під які банки у подальшому надаватимуть кредити фізичним та юридичним особам.
Вища облікова ставка призводить до здорожчання кредитних ресурсів для населення та бізнесу. Облікова ставка є одним з методів стримування інфляції. Підвищуючи ставку, НБУ збільшує вартість кредитів в економіці, що призводить до певного гальмування економічних процесів та уповільнення зростання цін. У теорії облікова ставка не має бути нижчою річного рівня інфляції, однак регулятор не завжди дотримується цього правила.
Варто зазначити, що на практиці не завжди ставки за кредитами того чи іншого банку напряму залежать від динаміки облікової ставки. Це пов’язано з джерелами та вартістю грошових ресурсів, які залучає та чи інша фінустанова.
Оскільки ж найчастіше комерційні банки залучають грошові ресурси саме у НБУ (це так звані кредити рефінансування), то й вартість таких коштів прив’язана до рівня облікової ставки.
Динаміка облікової ставки
З 24 квітня 2020 року до 20 січня 2022 року облікова ставка знаходилася на рівні нижче 10% і коливалася в діапазоні від 6% до 9%.
З 21 січня 2022 року регулятор підвищив цю ставку до 10% річних, а через декілька місяців після лютневого повномасштабного вторгнення РФ, а саме з 3 червня 2022 року, підвищив її одразу до 25%. З того часу ставка залишається на незмінному рівні.
Різке червневе підвищення облікової ставки було пов’язане з намаганнями регулятора пом’якшити наслідки війни для економіки та не допустити стрімкого зростання цін.
Динаміка інфляції в Україні
Оскільки облікова ставка пов'язані з рівнем інфляції, доцільно проаналізувати динаміку цін в економіці. У жовтні споживчі ціни в Україні виросли на 2,5% (для порівняння у вересні – на 1,9%).
З початку 2022 року (за січень-жовтень) інфляція склала 24,8%, а в річному вимірі (тобто жовтень 2022 року до жовтня 2021) – 26,6%.
За підсумками 2021 року рівень інфляції в Україні складав 10%, у 2020 році споживчі ціни виросли на 5%, у 2019 році – на 4,1%.
Національний банк не очікує стрімкого сповільнення інфляції в умовах війни. Цільовий інфляційний орієнтир регулятора у довоєнні роки становив близько 5% річних.
Коментарі до відгуку
На даний момент немає коментарів. Будьте першим, хто залишить тут свій коментар.