Гривневі, валютні та "металеві" депозити
На депозит можна розмістити не лише гривневі кошти, а й іноземну валюту чи банківські метали.
Варто враховувати, що відсоткові ставки за депозитами у валюті суттєво нижчі, ніж за вкладами у гривні.
Нерідко для того, щоб захиститися від ризиків, пов’язаних із коливанням курсів валют, депозити оформлюють у різних валютах.
Оскільки точно передбачити, як зміниться курс будь-якої з валют, ніхто не може, доцільно розподілити ризики між двома або трьома валютами.
Що стосується депозитів в банківських металах, то вони не містять валютних ризиків, однак залежать від коливання цін на дорогоцінні метали. Крім того, такі депозити не відшкодовуються Фондом гарантування вкладів у разі визнання банку неплатоспроможним.
Депозити в банківських металах менш розповсюджені, ніж гривневі чи валютні.
Строкові вклади та депозити на вимогу
За строком розміщення розрізняють строкові депозити та депозити на вимогу (до запитання).
Строкові депозити поділяють на ті, що можна отримати достроково та депозити без такої можливості.
Строковий вклад має чітко визначений строк розміщення. Ставка за ним зазвичай вища, ніж за депозитом на вимогу.
Варто враховувати, що строкові депозити можуть мати опцію дострокового повернення (наприклад, якщо у вкладника змінилися життєві обставини і йому терміново потрібні гроші). Умови дострокового отримання грошей нерідко передбачають, що проценти за депозитом банк не виплачуватиме або виплачуватиме в меншому розмірі.
Зокрема, у депозитному договорі може бути зазначено, що в разі дострокового повернення вкладу банк перераховує проценти за нижчою ставкою, або ж дострокова видача вкладу здійснюється за мінусом вже виплачених процентів.
Водночас депозит до запитання передбачає, що кошти можна зняти у будь-який момент. Відсоткові ставки за такими депозитами суттєво нижчі, адже в такому разі банк має обмежені можливості з точки зору використання розміщених клієнтом грошей.
Депозити з правом чи без права поповнення
Банківські вклади також бувають із можливістю чи без можливості поповнення.
Депозитний договір може містити перелік вимог для поповнення депозиту.
Строковий депозит часто не може поповнюватися (або доступна обмежена кількість додаткових внесків). У той же час депозит на вимогу, як правило, можна поповнювати в будь-який час та на будь-яку суму.
Обирати для себе той чи інший вид депозиту краще з урахуванням індивідуальних потреб та фінансових планів. Розуміючи характеристики того чи іншого виду вкладів, такий вибір можна зробити усвідомлено та виважено.
"На відміну від зберігання готівки вдома у випадку з розміщенням депозиту можна не боятися втратити свої заощадження. Якщо з банком, якому ви довірили свої кошти, щось трапиться, Фонд гарантування вкладів компенсує вам втрати", – зазначають в НБУ.
На 1 вересня 2023 року загальна сума вкладів фізичних осіб (у тому числі фізичних осіб-підприємців) у банках-учасниках Фонду гарантування вкладів склала 1 115,0 млрд грн, що на 5,2 млрд грн (або на 0,5%) більше, ніж на 1 серпня (1 109,8 млрд грн).
Коментарі до відгуку
На даний момент немає коментарів. Будьте першим, хто залишить тут свій коментар.