Після початку великої війни 24 лютого в останні дні цього місяця НБУ встиг надати банкам великі обсяги рефінансування. Тож на 1 березня заборгованість зросла до 132 млрд грн, тоді як на 1 лютого трохи перевищувала 92 млрд грн.
Рефінанс різко подорожчав
У першій половині березня регулятор продовжував активно підтримувати своїх підопічних, але вже на початок квітня заборгованість трохи скоротилася. Цей процес спостерігався і надалі.
Найбільш різке скорочення відбулося у червні після підвищення Нацбанком облікової ставки з 10 до 25%. Це автоматично призвело до стрімкого здороження рефінансу до 27% річних. Тому банки почали активно позбавлятися від дорогих ресурсів, погасивши у червні рефінансу на 28 млрд грн. Скорочення більш повільними темпами відбувалося й надалі.
Як змінювалась заборгованість банків за рефінансуванням, млрд грн
01.02 – 92,2
01.03 – 132,0
01.04 – 125,4
01.05 – 119,6
01.06 – 114,6
01.07 – 86,6
01.08 – 84,7
01.09 – 74,7
За даними НБУ
За словами Юрія Гелетія, заступника голови НБУ, заборгованість банків із бланкового рефінансування, яке вони залучили на початку війни на суму понад 60 млрд грн, на цей час зменшилася до 45-47 млн грн. «Якщо ми говоримо загалом про заборгованість з рефінансування, то у нас її пікове значення за всіма інструментами було 161 млрд грн, а зараз вона становить 68 млрд грн», – зазначив чиновник.
Хто погасив найбільше
Загалом за березень-серпень заборгованість перед регулятором скоротили 40 банків. За півроку війни найбільше рефінансу повернув тандем банків Сергія Тігіпка. Універсал Банк та Таскомбанк погасили на двох 10,4 млрд грн. Наразі Універсал взагалі не має рефінансу, у Таскомбанку – 500 млн грн. До війни банки Тігіпка активно користувалися дешевими ресурсами від НБУ, вигідно вкладаючи їх, зокрема, у держоблігації (ОВДП).
Багато рефінансу погасив Приватбанк – 10 млрд грн. Цю суму він узяв в останні дні лютого, очевидно, задля підстраховки на випадок значних відтоків коштів. Проте вже на початок квітня боргу не мав.
Топ-15 банків за скороченням рефінансу у березні-серпні 2022 р, млрд грн.
- Приватбанк – 10,0
- Універсал Банк – 7,7
- Ощадбанк – 7,2
- Укрексімбанк – 7,0
- Альфа-Банк – 6,2
- Банк "Південний" – 4,0
- Акордбанк – 3,1
- Кредобанк – 3,0
- Таскомбанк – 2,7
- ОТП Банк – 2,1
- КІБ – 2,0
- Банк Кредит Дніпро – 2,0
- Креді Агріколь Банк – 1,8
- РВС Банк – 1,8
- Банк Авангард – 1,6
Розрахунок «banki.ua» за даними НБУ
Далі йдуть державні Ощадбанк та Укрексімбанк, які скоротили заборгованість на 7 млрд грн кожний. При цьому Ощад боргу вже не має, а Укрексім є найбільшим боржником НБУ.
Значну частину заборгованості повернув Альфа-Банк, але замикає трійку головних боржників регулятора. Аналогічна ситуація – у кількох інших банків, зокрема, «Південного», Акорду, Кредит Дніпра, КІБу. Вони щосили намагаються скоротити дорогий борг, але потребують часу на його заміщення за рахунок залучення більш дешевих ресурсів з ринку.
Дивна п’ятірка
На ринку працює 5 банків, які попри все, примудрилися наростити заборгованість перед НБУ. Найбільше рефінанс наростив державний Укргазбанк, який тепер посідає другу позицію за боргом перед регулятором.
На другому місці за приростом Банк Альянс Олександра Сосіса, який сумарно заборгував НБУ більше 4 млрд грн і посідає 5 місце за цим показником.
Топ-5 банків за приростом рефінансу у березні-серпні 2022 р, млрд грн.
- Укргазбанк – 14,2
- Банк Альянс – 0,7
- Прокредит Банк – 0,5
- Перший Інвестиційний Банк – 0,5
- "Банк 3/4" – 0,3
Розрахунок «banki.ua» за даними НБУ
Досить несподівано обсяги рефінансу наростив Прокредит Банк, який має німецький капітал. Він склав компанію дрібним гравцям – Першому інвестиційному банку з російським капіталом та «Банку 3/4».
Головні боржники
Станом на 1 вересня заборгованість перед регулятором мали 30 банків, тобто майже половина усіх гравців ринку. Серед десятки боржників – переважно держбанки та фінустанови з українськими власниками, зокрема, ПУМБ Ріната Ахметова.
Топ-10 банків за заборгованістю перед НБУ на 01.09.2022, млрд. грн
- Укрексімбанк – 21,4
- Укргазбанк – 15,2
- Альфа-Банк – 7,8
- ПУМБ – 5,7
- Банк Альянс – 4,0
- Акордбанк – 2,8
- Банк Кредит Дніпро – 2,1
- Банк "Південний" – 2,0
- МТБ Банк – 2,0
- КІБ – 1,8
За даними НБУ
Що це означає
НБУ, як центробанк, є для банків кредитором останньої інстанції, до якого звертаються у крайньому разі. Тому наявність заборгованості за рефінансом завжди вважається не дуже доброю ознакою. Тим більше, коли цей ресурс коштує 27% річних.
Наприклад, державні Приват і Ощад мають десятки мільярдів безкоштовних грошей на поточних рахунках фізосіб. Тоді як Укрексім та Укргаз вимушені платити 27% річних за ресурс від НБУ. Це з’їдає значну частину їхнього прибутку.
За таких умов наявність значних обсягів рефінансу на балансі банку – точно не від хорошого життя. Саме тому найбільші боржники пропонують, як правило, найбільш привабливі депозитні ставки. Так вони хочуть замістити дорогий рефінанс. На цьому можна заробити, але слід бути уважним, аби не втрапити у халепу. Як відомо, збанкрутілий нещодавно Банк Січ, був визнаний неплатоспроможним саме через проблеми з погашенням рефінансу. Серед найбільших боржників точно є банки, до яких нести кошти небезпечно. Про кого саме мова – дізнаєтеся з наступних публікацій…
Коментарі до відгуку
На даний момент немає коментарів. Будьте першим, хто залишить тут свій коментар.